Piątka od producenta #7 – Święty!

Wydała go warszawska ziemia. Zalicza się do absolwentów Inżynierii Dźwięku. Współpracował z artystami pokroju: 2cztery7, Fu, Prys, Marika, Numer Raz, W.E.N.A., Wyga. Zakorzeniony w Tu Wolno Palić studio, które ewoluowało przeradzając się w wytwórnię. Wspólnie z Flow tworzy zespół o nazwie Blow. Już wiecie kto to?! Dzisiejszym gościem cyklu jest – Święty!

1. Dopadają Cie czasem chwile słabości? Jak sobie z nimi radzisz?

Jasne, że dopadają. Radzę sobie z nimi na bardzo różne sposoby. Bywa, że zwyczajnie korzystam z używek, ale tylko latem, kiedy aura sprzyja zabawie. Ogólnie nie lubię pić na lekarstwo, dlatego najczęściej kończy się to robieniem muzyki, zwłaszcza kiedy jest chłodniej i ciężko wyjść z domu. Czasem dobra książka, kiedy dołek nie jest specjalnie duży i można się na niej skupić i odpłynąć. Częściej filmy z tym, że te potrafią mnie całkowicie pochłonąć i wprowadzić na moment w inny świat. Ale w przeważającej większości pomaga mi najbardziej rozmowa z drugą osobą.

2. Co Cie inspiruje?

Inspiracją może być praktycznie wszystko i ciężko stwierdzić co na mnie najbardziej wpływa. Ciekawe jest to, że kiedy humor mam dobry i dookoła wszystko się „zgadza„, robię raczej mroczne podkłady i odwrotnie. Nie potrafię tego wyjaśnić, ale na chłopski rozum można uznać, że chodzi po prostu o równowagę. Czasem zainspiruje mnie jakaś płyta, zdarzenie, ale chyba najczęściej zwykła chęć działania, zrobienia czegoś nowego, innego. Rozwój jest inspiracją. Inni ludzie i ich podejście do pewnych spraw często mnie zaskakuje, a ja lubię obserwować i wchodzić w ich świat. Zawsze uważałem, że tylko otwarta głowa popchnie mnie dalej. Lubię ludzi, którzy uważają podobnie.

3. Jak duży wpływ według Ciebie może mieć sprzęt na wygodę i efekty pracy

To jest ciężkie pytanie, bo jest wiele płaszczyzn, na których pewien sprzęt się używa. Niektóre efekty najlepiej osiągnąć posługując się kiepskimi narzędziami, kiepskimi mikrofonami – jestem fanem brudnego brzmienia, przyjemnych melodii, ale „zadymionych„. Najlepsze do tego są stare „analogi„, dla niektórych to gorzej brzmi, ale jak zajebiście! Są to drogie rzeczy – wszystkie instrumenty starej daty, kompresory, stoły mikserskie – dlatego rzadko mam okazję ich używać. Najczęściej kończy się tak, że nagrane na komputerze rzeczy później obrabia ktoś na właśnie tych stołach mikserskich i „czyste„, bez żadnych efektów ślady przepuszczamy przez różniste ciekawostki. O ile są na to pieniądze, częściej ich nie ma, dlatego sam pracuję na komputerze, VST-ekach, czego nie lubię. Możliwości jest mniej i słychać ten komputerowy syf. Bleeee… No ale umówmy się, to już jest rozkmina dla zajawkowiczów. Teraz ma być głośno na iPhonie, tyle. Choć są gatunki muzyczne, gdzie faktycznie takie podejście, jakie prezentuję, nie wychodzi dobrze i jestem wstanie to zrozumieć, nawet się zgodzić .

4. Twoja wizja producenta kompletnego?

Producent powinien mieć umiejętność pokierowania ludźmi, z którymi pracuje, doradzić im w taki sposób, żeby byli zadowoleni z efektu współpracy. Powinien mieć własną wizję, ale też korzystać z wiedzy i doświadczenia innych. Powinien być otwarty, uważny, skromny i świadomy tego co robi. To byłoby idealne, ale wiadomo – każdy ma „zady i walety”.

5. Najlepsze wspomnienie/wspomnienia wiążące się z tworzeniem muzyki? Niech będzie to swoista zachęta dla młodych adeptów!

Ludzie, których się spotyka, przede wszystkim! Obcowanie z ludźmi w tej materii, moim zdaniem, jest niezwykle ważne. Wymiana doświadczeń, nawet drobne różnice w podejściu wiele mogą nauczyć. Jeszcze więcej te ogromne, jednak często ciężko jest, aż tak się otworzyć. Lecz to jest chyba najpiękniejsze uczucie, kiedy przekracza się własne granice, wychodzi się z narzuconych ram. Staram się to robić cały czas, a że jeszcze sporo pracy przede mną, myślę że te najlepsze/najpiękniejsze są wciąż przede mną.

Po więcej informacji zapraszam na: http://www.tuwolnopalic.com

Reklamy

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: