Piątka od producenta #5 – Czarny!


Wywodzi się z Warszawy. Nieprzeciętne umiejętności nabył dzięki Realizacji Dźwięku w londyńskiej szkole IMW oraz Akademii Muzyki Współczesnej ACM w Guildford. Tworzył muzykę dla takich ludzi jak: Eldo, Małolat, Mor W.A., Pezet, Sokół, VNM i wielu innych. Dalsze doświadczenie buduje w Otrabarwa Studio. Jest członkiem zespołu HiFi Banda. Nie kto inny jak – Czarny!

1. Dopadają Cie czasem chwile słabości? Jak sobie z nimi radzisz?

Jasne. Tak i w życiu jak i w mojej pracy. Z tym, że jeśli chodzi o muzykę zdarza się to rzadziej niż kiedyś. Zajmuję się produkcja i realizacją od ładnych paru lat. To był świadomy wybór okupiony paroma wyrzeczeniami i teraz kiedy przytrafia się gorszy moment to wiem, że sam wybrałem tę drogę. Ponadto wiem już z doświadczenia, że po tych momentach słabości przychodzą często chwile, gdy włożona praca i energia wraca do ciebie z podwójną mocą. Ważne jest by nie przestać pracować nad swoimi umiejętnościami i próbować nowych rzeczy, szukać nowych dźwięków, kreować swoje patenty. Nie po to w końcu wziąłem się za muzykę by popaść w rutynę rodem z urzędniczego stanowiska.

2. Co Cie inspiruje?

To zabrzmi banalnie ale życie. Moja muzyka to odzwierciedlenie moich emocji, a nie jakichś wyrachowanych założeń producenckich czy życzeń artysty. Jeśli chodzi o muzyczne inspiracje to na pewno słychać u mnie wpływ początku polskiego hip-hopu(tamte nagrania pchnęły mnie do robienia muzyki samodzielnie), The Prodigy, Chemical Brothers, Dj Shadow, Dj Krush, Air – masa muzyki z lat 90tych. To są rzeczy, które podświadomie wychodzą w moich produkcjach. W samym studiu już przy procesie twórczym najbardziej inspirują i nakręcają fajne dźwięki. Czy to z sampla, syntezatora, gitary. Kiedy trafisz na właściwe brzmienie potem jest już z górki. Worek się otwiera.

3. Jak duży wpływ według Ciebie może mieć sprzęt na wygodę i efekty pracy?

Najważniejszy sprzęt to uszy i głowa. Tutaj wszystko się zaczyna. Dzisiaj większość programów muzycznych oferuje naprawdę wysokiej jakości efekty i bardzo duże możliwości. Instrumenty VST brzmią jeszcze lepiej niż 10 lat temu(a już wtedy brzmiały bardzo dobrze i była to rewolucja), w miarę przyzwoity wokal można nagrać nawet w domu, niemniej jednak nie zamieniłbym obecnych warunków pracy w studiu Otrabarwa, które prowadzimy wraz z Deszczem na warunki, które miałem X lat temu. Odpowiednio zaplanowana akustyka, parę dodatkowych sprzętów, więcej możliwości pracy z żywymi instrumentami – to robi swoje.

4. Twoja wizja producenta kompletnego?

Producent kompletny to pewnie ktoś kto odnajdzie się w każdym stylu, posiada sporą wiedzę muzyczną, techniczną, potrafi pracować z różnymi ludźmi i odpowiednio ich nakierować, a przy tym umie grać jeszcze na jakimś instrumencie. Krótko mówiąc potrafi wszystko lub przynajmniej bardzo dużo. Pytanie tylko czy ktoś taki w studiu jest potrzebny i czy faktycznie istnieje/może istnieć. Wielu producentów np. rockowych potrafiłoby zrobić teoretycznie hip-hopowy beat, tylko czy to by było prawdziwe i mogłoby konkurować z produkcjami ludzi, którzy siedzą w tym stylu od lat? Muzyka to nie sport i nie potrzeba nam chyba kompletnych artystów ani producentów. Ważniejsze chyba by twórcy byli szczerzy, świadomi swojego stylu, umiejętności. Żeby muzyka była szczera, pełna energii, głęboka. Dążenie do bycia producentem kompletnym, nieograniczenie wszechstronnym to raczej ślepa droga. Zresztą najbardziej wszechstronne osoby w branży jakie poznałem często nie zajmują się tworzeniem swoich rzeczy, a raczej produkcjami na zamówienie typu reklamy itd. W tym segmencie wachlarz umiejętności jest o wiele ważniejszy niż własny styl, głębia, przekaz.

5.
Najlepsze wspomnienie/wspomnienia wiążące się z tworzeniem muzyki? Niech będzie to swoista zachęta dla młodych adeptów!

Ciężko powiedzieć. Tworzenie muzyki, mixowanie płyt daje tyle frajdy, że nie jestem w stanie wybrać jednego ani nawet kilku wspomnień. Jeśli kochasz to co robisz to sama świadomość, że wstajesz rano by dalej dopełniać swoje marzenie jest motywująca i daje mnóstwo pozytywnej energii. Bardzo ogólnie mogę tylko wskazać momenty powstawania nowych numerów (powiedzmy tych bardziej zjawiskowych) i koncerty.

Po więcej informacji zapraszam na: http://www.czarny.hifibanda.pl

Reklamy

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: